TESTY WIDZENIA ONLINE

TEST NA ASTYGMATYZM

ASTYGMATYZM -polega na tym, że dla różnych południków gałki ocznej skupienie promieni światła następuje w różnej odległości od siatkówki. Najczęściej spowodowany jest niesferycznym kształtem centralnego obszaru rogówki.
Możesz to ustalić w domu przy pomocy prostego testu.
Wszystkie promienie powinny być widoczne jako jednakowo czarne. Jeżeli tak nie jest i któreś kierunki są bardziej czarne i wyraźne,a inne jaśniejsze i zamazane występuje dużo prawdopodobieństwo wady astygmatycznej i potrzebne będzie zastosowanie korekcji soczewkami cylindrycznymi lub torycznymi.

(54kB)OKREŚLENIE WADY ZBIEŻNOŚCI OCZU

Aby określić problemy ze zbieżnością oczu, wykorzystamy sznurek lub linkę elastyczną.
Aby sprawdzić, czy mamy poprawną koordynację i zbieżność oczu, mocujemy jeden koniec sznurka np. do drzwi, a drugi trzymamy w ręku przy czubku swego nosa, tak aby sznurek był naprężony. Umieszczamy kilka markerów (np. koralików) na naszym sznurku, w równych odległościach. Kiedy patrzysz na dowolny koralik, powinieneś zobaczyć widmowe linie, które krzyżują się dokładnie w miejscu koralika. Niektórzy ludzie widzą te widmowe linie z koralikiem jako znak X inny Y czy A. Kształt nie jest tak bardzo istotny jak to, że linie powinny idealnie zbiegać się w miejscu koralika. Jeżeli linie zbiegają się przed lub za koralikiem, to masz problem ze zbieżnością oczu.
Teraz spójrz na kolejne koraliki, za każdym razem sprawdzając punkt zbieżności oczu. Jeżeli w każdym z punktów widmowe linie zbiegają się idealnie w pozycji koralika, to nie musisz się martwić - problemy ze zbieżnością oczu ciebie nie dotyczą. Jeżeli jednak miałeś z tym problem, to nie martw się. Zbieżność wzroku można skutecznie usprawnić przy pomocy ćwiczeń, do czego bardzo zachęcamy.
Opisane tu ćwiczenie jest dobrym mechanizmem sprawdzania, czy używane ćwiczenia na zbieżność oczu odnoszą skutek i jak szybko nasz wzrok wraca do normy.


OKREŚLENIE WADY ZEZA

Przy dużej wadzie zeza jest on na tyle widoczny, że nie ma problemu z jej rozpoznaniem. Ważne dla prawidłowego wykonywania ćwiczeń jest ustalenie typu zeza, czyli w którą stronę ucieka nasze oko. Przy małych wadach lub zezie ukrytym, osoba nim dotknięta często nie jest świadoma tej wady. Dlatego każdy powinien się przebadać pod tym kątem, gdyż wczesne jego wykrycie gwarantuje łatwiejsze i szybsze wyleczenie.
Najłatwiej stwierdzić tą wadę przy pomocy drugiej osoby, która łatwo stwierdzi czy jedno z naszych oczu nie odbiega od normy zbaczając w którąś ze stron. Do testu najlepiej użyć książki lub tablicy, prosząc badaną osobę o obserwowanie danego wyrazu bądź litery. Tablicę umieszczamy ok. 20 cm od twarzy badanego stopniowo ją oddalając. Przy każdej z odległości uważnie obserwujemy czy oczy są zbieżne i czy przypadkiem jedno z nich nie zezuje.
Można również wykorzystać metodę zasłaniania oka, zakrywając naprzemiennie lewe i prawe oko najlepiej kawałkiem kwadratowej kartki, przesuwając ją powoli z jednej strony na drugą. W przypadku zeza ukrytego, oko zezujące ujawnia się w momencie zaniku widzenia obuocznego co można zaobserwować patrząc na oko znajdujące się za kartką.


źródło: http://www.jogaoczu.pl/okresl_swoja_wade.php